GIMP: JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE BEZ UTRATY JAKOŚCI

Kochacie PhotoScape, prawda? Jest łatwy w obsłudze, layout intuicyjny i czytelny. Nie trzeba jego wielkiej znajomości by szybko przerobić fotografię – za to go wszyscy uwielbiają. Ja także. Jednak kiedy przychodzi do zmniejszenia zdjęcia,  jakiś mały chochlik zjada nam jakość. Wszystko robi się mniej wyraźne, a przecież poświęciliśmy tyle czasu i uwagi na idealny kadr, z którego teraz czar pryska. Z pomocą przychodzi GIMP!

Zdjęcie, na którym bazuję w dzisiejszym wpisie pochodzi z banku zdjęć kaboompics.com. Na początek może małe porównanie zmniejszonego zdjęcia w obu tych programach. Oba zostały zmniejszone do tego samego rozmiaru. Otworzyłam je w oknach w GIMPie i dałam powiększenie 200%. Po lewej PS, po prawej GIMP. Spójrzcie szczególnie na łuski i łodygę.

 

Muszę coś do tego dodawać? Porównanie wyraża więcej niż 1000 słów 😉

No dobrze, ale jak to się robi w GIMPie?

JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE W GIMPIE

KROK 1: Uruchamiacie program, wyszukujecie zdjęcie i je otwieracie (Plik -> Otwórz…).

KROK 2: Z paska menu wybierzcie „Obraz” -> „Skaluj obraz…”.

KROK 3: W okienku, które się otworzy wpisujecie szerokość (a) jaką ma mieć zdjęcie. Wysokości nie musicie wpisywać, ponieważ dzięki tej złączonej klamerce (b) dostosuje się ona proporcjonalnie do zdjęcia. Kiedy już wpiszecie szerokość wystarczy wcisnąć „Przeskaluj” (c) i gotowe!

* Nie przestraszcie się tylko tego, że zdjęcie po zmniejszeniu wyświetli się jako mniejsze. Ono będzie takie jakie chcieliście mieć, to tylko kwestia podglądu. By w oknie pojawiło się zdjęcie w nadanym przez Was  rozmiarze, podgląd należy ustawić na 100%.

 

ZAPISYWANIE ZDJĘCIA W GIMPIE

SPOSÓB 1: Jeśli zdjęcie jest już w formacie jakim chcecie (jpg. png lub inne), z odpowiednią nazwą i w folderze – wystarczy wybrać „Plik –> Zastąp nazwazdjęcia.jpg)”. Gotowe.
SPOSÓB 2: Chcecie zmienić nazwę, folder, w którym ma być zapisane i format np. z jpg na png – należy wybrać „Plik -> Wyeksportuj…”. Wyskoczy nowe okno, w którym zmieniacie to co chcecie. Na koniec kliknąć „Wyeksportuj”.
Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was przydatny. W ramach podziękowania poślijcie go w świat! 🙂

Jedna myśl w temacie “GIMP: JAK ZMNIEJSZYĆ ZDJĘCIE BEZ UTRATY JAKOŚCI”

  1. zauważyłem utratę rozdzielczości i jakości po skalowaniu zwłaszcza po zmniejszeniu dwu-krotnym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.