Dodawanie znaku wodnego (logo) w Gimpie na pierwszy rzut oka, wygląda jak instrukcja dla ludzi z wyższym stopniem wtajemniczenia, ale to tylko pozory. Cały proces zajmuje naprawdę niewiele czasu, a warto oznaczyć swoje zdjęcia przed kradzieżą.
W erze masy darmowych banków zdjęć, mogłoby się wydawać, że kradzieże fotografii nie będą miały miejsca – oj naiwny ten, kto tak uważa. Sama tak sądziłam. Do pewnego dnia, w którym na jednym małym blogowym fanpejdżu dostrzegłam zdjęcie znanej i lubianej blogerki. Autorka nie była oznaczona. W głowie zaświeciła mi się czerwona lampka ostrzegawcza. Postanowiłam zareagować i zapytać grzecznie, czy autorka wyraziła zgodę na wykorzystanie jej zdjęcia. Po kilku minutach zajrzałam na ów profil i…? Zdjęcia już nie było, więc odpowiedź na moje pytanie jest oczywista. Z jednej strony dobrze, iż ta osoba szybko się zreflektowała, z drugiej przeraża mnie, z jaką łatwością ludzie biorą co nie ich – bo jak w Internecie, to już niczyje? Nie. Przypomniał mi się wpis Karoliny „MLEKO JEST ZE SKLEPU, A GRAFIKI Z GOOGLE”, który polecam przeczytać. To tak dłuższym słowem wstępu, a teraz czas na instrukcję.
UMIESZCZANIE ZNAKU WODNEGO W GIMPIE
Otwórz zdjęcie w programie. Następnie otwórz okno przybornika (Ctrl+B) oraz warstw (Ctrl+L).
Teraz otwórz logo jako warstwę. Idąc na skróty, wciśnij klawisze Ctrl+Alt+O – w oknie, które się wyświetli, wybierz swoje logo, klikając na nie dwa razy, lub raz i wybór potwierdź „Otwórz”.
Taka mała uwaga estetyczna – logo będzie prezentowało się lepiej, jeśli będzie miało przezroczyste tło.
W oknie warstw pojawi się nazwa nowo otwartej warstwy. Jeżeli jest podświetlona na szaro, oznacza to, że jest to warstwa aktywna, na której można dokonywać zmian. Jak widać, logo usadowiło się na środku i jest zdecydowanie zbyt duże.
Kolejnym krokiem jest zmniejszenie i przeniesienie w odpowiednie miejsce tego obiektu.
SKALOWANIE: w przyborniku wybierz zaznaczone miejsce, a następnie kursorem kliknij logo. W nowym oknie za pomocą strzałek bądź wpisując ustaw dowolny rozmiar. Zwróć uwagę czy klamerka jest złączona, tylko w taki sposób obiekt zmniejszy się proporcjonalnie. Zmniejszanie potwierdzisz kliknięciem „Przeskaluj”.
PRZENOSZENIE: przy przenoszeniu obiektu, zwróć uwagę na kursor. Jeśli nie umieścisz go w odpowiednim miejscu, to przesuniesz warstwę obrazu bazowego. Poprawnie umieszczony kursor — dokładnie na obiekcie (napisie) oraz niepoprawnie — na polu przezroczystym.
Ustawienia przezroczystości dokonuje się w oknie warstw. Możesz pominąć ten krok, jeśli logo ma być całkowicie widoczne.
ZAPISYWANIE: a właściwie wyeksportowanie. Znów działamy na skróty Shift+Ctrl+E – w oknie, które wyskoczy, wpisz nazwę swojego zdjęcia i zmień format, jeśli potrzebujesz. Na koniec kliknij „Wyeksportuj”.
Oznaczacie swoje zdjęcia, czy zupełnie pomijacie ten krok? Spotkaliście się z „pożyczeniem” cudzego zdjęcia? Zareagowaliście czy nie?