Sprawdzamy słownik informatyka – backup online
Backup online jest pojęciem bardzo wszechstronnym, które w większości wypadków mylone jest przez internautów z podobnymi rozwiązaniami. Pomyłki te nie są całkowicie bezzasadne, albowiem narzędzia, które poniżej wam zaprezentujemy posiadają jakieś znamiona backupu. Jednakże wszystkie te zagadnienia nie posiadają wszystkich cech typowych dla kopii bezpieczeństwa.
Ochrona jest tutaj słowem kluczem. Spójrzmy na sprecyzowany przykład wzięty prosto z życia: jeśli weźmiemy macierz RAID to istotna różnica bazuje na sposobie zapisywania danych; mirroring to znowuż bieżące kopiowanie, a backup to dublowanie stanu w jakim znajduje się system w danym momencie. Wynika z tego, że macierz jest tylko strategią zapisywania oraz składowania plików ale nie chroni przed zagrożeniem takim jak przypadkowe nadpisanie danych. Dlatego też to rozwiązanie nie jest traktowane jako całkowite zabezpieczenie danych.
Bardzo systematycznie mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizowanie danych. Sztandarowym celem archiwizacji jest podział danych na wytypowane kategorie, w ten sposób żeby użytkownik mógł w dowolnej chwili trafić do interesujących zasobów. W przypadku archiwizacji oryginalne dane transportowane są z jednego miejsca w drugie, natomiast jeżeli backupie online to oryginalne dane pozostają ciągle na swoim miejscu, a ich kopia jest umieszczana na różnych urządzeniach zewnętrznych. Tym co eliminuje archiwizację jako kopię bezpieczeństwa jest również obecna jedna klasa danych.
Co jeszcze można pomylić z backupem? Wersjonowanie danych jest kolejnym zagadnieniem mylnie określanym jako typ kopii zapasowej. Powinno się pamiętać, że wersjonowanie danych jest tylko magazynowaniem rozmaitych wersji tego samego pliku. Backupem nie możemy również nazwać trzymanie danych na innej partycji tego samego dysku – zapamiętaj, że w razie awarii nośnika zagrożone będą dane umieszczone na wszystkich partycjach dysku.