Jak rozpocząć blogowanie

Jak rozpocząć bloga?

Chcesz założyć bloga? Jeśli tak – jesteś we właściwym miejscu.

W tym poście chcę przeprowadzić Cię przez podstawy tworzenia bloga, a jednocześnie chcę odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań technicznych, na które wielu pre-blogerów musi odpowiedzieć, aby uruchomić swój pierwszy blog.

Istnieje wiele powodów, dla których warto założyć bloga, ale wyzwanie, przed którym stoją wszyscy aspirujący blogerzy (w tym ja w 2002 roku), brzmi: jak rozpocząć blog?

5 łatwych kroków
Aby założyć bloga, musisz wykonać kilka prostych czynności:

Wybierz platformę do blogowania
Kup nazwę domeny i kup hosting
Skonfiguruj swojego bloga
Zaprojektuj swojego bloga
Zacznij tworzyć przydatne treści, które służą czytelnikom

Poniżej przedstawię Ci, jak podchodziłbym do każdego kroku, gdybym miał założyć bloga i zasugerował dalsze czytanie, które będzie pomocne w innych ważnych kwestiach, takich jak: wybór niszy, znalezienie czytelników dla Twojego bloga, budowanie społeczności z Twoim blogiem i myśląc o tym, jak na tym zarabiać itp.

Mam nadzieję, że ten przewodnik krok po kroku pomoże Ci założyć pierwszy blog.

Krok 1: Wybierz platformę blogową

Aby założyć bloga, musisz wybrać platformę do blogowania – lub narzędzie, które pomoże Ci umieścić Twoje treści w Internecie.

Dostępnych jest wiele platform blogowych, ale moim zdaniem wybór jest jasny i prosty. Skonfigurowałbym od razu w witrynie WordPress.org i bardzo polecam.

WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszą platformą do blogowania i nie bez powodu –

Jest darmowy (chociaż musisz dokonać niewielkiej inwestycji w domenę i serwer – więcej na ten temat poniżej)

Jest łatwy w konfiguracji

Istnieje od wielu lat i jest solidnym i bezpiecznym systemem (chociaż aby zachować bezpieczeństwo, musisz go aktualizować)
Wokół niego działa cała branża dostawców narzędzi, projektantów i programistów, którzy pomogą Ci dostosować blog na wiele sposobów
Pamiętaj, że WordPress oferuje dwa narzędzia:

WordPress.com – gdzie hostują Twojego bloga, dbają o zaplecze i zapewniają dostęp do jego własnej domeny. Rozpoczęcie jest darmowe, ale płacisz za ulepszenie różnych jego elementów.
WordPress.org – gdzie masz pełną kontrolę i hostujesz bloga na własnym serwerze, własnej domenie i masz pełną kontrolę nad tym, jak wygląda, działa i jak możesz na nim zarabiać. Jest całkowicie darmowy, ale musisz zorganizować własny hosting, domenę itp.
Witryna WordPress.com jest łatwiejsza w konfiguracji i oznacza, że ​​nie musisz stale aktualizować wersji WordPress, ale zapewnia mniejszą kontrolę nad projektem, sposobem zarabiania i funkcjami, które możesz dodać. WordPress.com jest darmowy, ale w zależności od tego, jakie aktualizacje chcesz uzyskać, może być tak samo drogi jak WordPress.org.

Zalecam skorzystanie z WordPress.org – będziesz mieć trochę więcej pracy na etapie konfiguracji (przeprowadzę Cię przez to poniżej), ale na dłuższą metę będziesz mieć pełną kontrolę nad wyglądem, stylem, funkcje i zarabianie na Twojej witrynie. Dla Ciebie też może się to okazać tańsze!

Wiem, że niektórzy z was prawdopodobnie szukają porady, jak założyć blog za darmo, więc moja rada, aby zainwestować trochę w blog WordPress.org, może nie być dokładnie tym, co chcesz usłyszeć, ponieważ wiąże się to z niewielkimi kosztami z nim – ale na dłuższą metę będzie ci lepiej, a jak zobaczysz poniżej, wydatek nie jest duży.

Krok 2: Zabezpiecz nazwę domeny i skonfiguruj hosting swojego bloga
Zalecam używanie BlueHost do skonfigurowania zarówno domeny, jak i hostingu.

Wybierz domenę
W następnym kroku zakładania bloga będziesz potrzebować nazwy domeny (adresu bloga), aby mieć dom dla swojego bloga online. Każdy blog potrzebuje własnej domeny, więc łatwiej powiedzieć niż zrobić, aby znaleźć taką, która nie jest zajęta!

Na potrzeby tego artykułu chcę tylko porozmawiać o tym, jak technicznie uzyskać domenę – ale jest kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym:

Perspektywa człowieka – czytelność Twojej domeny, łatwość jej wypowiadania i zapamiętywania itp
Perspektywa Marki – wyjątkowość, co mówi o Tobie domena
Perspektywa SEO – wybór domeny z dobrymi słowami kluczowymi może pomóc Twojej witrynie w lepszej pozycji w Google
Perspektywa prawna – czynniki dotyczące praw autorskich i znaków towarowych
Omówimy wszystkie cztery z tych obszarów w naszym poście 4 rzeczy do rozważenia przy wyborze nazwy domeny . Gorąco polecam przeczytanie tego posta, zanim wyjdziesz i złapiesz domenę.

W zależności od tego, skąd masz domenę i którą wybierzesz, domena nie jest bardzo droga do zabezpieczenia – ale będzie Cię kosztować około 50 zł rocznie.

Skonfiguruj hosting swojego bloga za pomocą Bluehost
Być może najprostszym sposobem na uzyskanie domeny jest zrobienie tego w tym samym miejscu, w którym znajduje się Twój blog. Moją rekomendacją na dobry początek jest BlueHost .

WordPress poleca Bluehost jako hosting blogów od 2005 roku. Dzięki instalacji WordPress za pomocą jednego kliknięcia, całodobowej pomocy technicznej i bardzo przystępnej cenie, Bluehost jest świetną opcją do zbudowania pierwszej strony internetowej lub bloga.

Krok 3: Skonfiguruj swojego bloga
Jeśli zdecydowałeś się na Bluehost jako swoją domenę i dostawcę hostingu, instalacja WordPress jest bardzo prosta.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy podczas tego procesu, mają system wsparcia na czacie na żywo, który umożliwia zadawanie pytań ich zespołowi wsparcia.

Uwaga: inne hosty, w tym inmotion, mają podobne proste systemy instalacyjne dla WordPress, ale jeśli napotkasz problemy, WordPress ma również stronę instalacyjną WordPress .

Po zakończeniu tego procesu masz już zainstalowany blog WordPress! Założyłeś bloga! Gratulacje – prawie gotowe!

Krok 4: Skonfiguruj i zaprojektuj swój blog

Jeśli to twoje pierwsze doświadczenie z WordPressem, być może patrzysz na pulpit nawigacyjny i zastanawiasz się, co zrobiłeś, instalując go – to przytłaczające, prawda!

Nie martw się – odbierzesz to w mgnieniu oka i potrzebujesz tylko dobrego przejścia!

Konfiguracja Twojego bloga

Na szczęście zespół BlueHost przygotował świetną serię samouczków, które pomogą Ci przyzwyczaić się do WordPressa, a także skonfigurować wszystko, aby Twój blog wyglądał i działał prawidłowo.

Jedną z najpotężniejszych rzeczy w WordPress jest to, że umożliwia instalowanie i używanie wtyczek, aby uzyskać dodatkową funkcjonalność na swoim blogu. Możesz zapisać ten blog, aby obejrzeć go później, ale pomoże to wzbogacić blog o wiele funkcji.

Projektowanie swojego bloga

Inną rzeczą, którą chcesz teraz zrobić, jest przemyślenie projektu swojego bloga. Pierwsze wrażenia się liczą, więc potrzebujesz takiego, które mówi coś o rodzaju marki, którą próbujesz stworzyć, i pomaga wyróżnić się w zatłoczonej blogosferze.

Bluehost ma wideo, które pokazuje podstawy konfigurowania i wybierania motywu projektu, ale czy mogę powtórzyć radę zawartą w filmie na temat inwestowania w „motyw premium” dla Twojego bloga.

Chociaż istnieje wiele tysięcy darmowych motywów, jest to obszar, w który warto zainwestować.

Kiedy ostatnio przeprowadzaliśmy ankietę wśród czytelników ProBloggera, stwierdziliśmy, że większość czytelników ProBloggera zgadza się z tym i opiera się na motywach premium jako podstawę ich projektów blogów. Chociaż ich zakup będzie Cię kosztował, jeśli otrzymasz taki z renomowanego źródła, będą one bezpieczne, szybkie, będą miały dobrą optymalizację pod kątem wyszukiwarek, będą przeznaczone zarówno do urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych oraz będą łatwe w instalacji i dostosowaniu.

Dostawcą motywów premium, z którego korzystałem przez lata i gorąco polecam, jest StudioPress  (aff). Używałem ich motywów na początku wielu blogów i uwielbiam ich projekt, ale także wsparcie.

Jeśli szukasz naprawdę łatwego rozwiązania, sprawdź nowe Witryny StudioPress , w pełni hostowany, kompleksowy program do tworzenia witryn WordPress, który zapewni:

  • Genesis Framework – Standard branżowy, który sprawia, że ​​WordPress jest łatwiejszy, bez poświęcania mocy i elastyczności
  • 20 projektów HTML5 zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych – eleganckie, profesjonalne projekty z pięknymi ramkami dla treści
  • Szybkie ładowanie wydajności w chmurze – infrastruktura chmurowa zoptymalizowana specjalnie pod kątem szczytowej wydajności WordPress
  • Zero kłopotów związanych z „hostingiem” – dzięki w pełni hostowanej witrynie, która będzie rosła wraz z Tobą i ruchem w witrynie
  • Instalacja jednym kliknięciem dołączonych wtyczek – nigdy nie zastanawiaj się, które wtyczki są godne zaufania, dzięki repozytorium rozwiązań dostępnych jednym kliknięciem w Twojej witrynie StudioPress dla żądanej funkcjonalności.
  • Solidne bezpieczeństwo
  • Zaawansowana funkcjonalność SEO
  • Automatyczna konserwacja wtyczek i motywów – Wielu właścicieli witryn WordPress wydaje co miesiąc $ $, aby mieć zewnętrzną usługę aktualizującą i bezpieczną.
  • Wsparcie światowej klasy – przyjazny zespół wsparcia dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Szczerze mówiąc – projekt zakładania bloga jest najtrudniejszy. Z pewnością można to zrobić w 100% samodzielnie (a wokół jest wiele samouczków, które pomogą ci nauczyć się tego robić), ale dla 99,9% nowych blogerów temat, który dostosujesz, jest drogą do zrobienia.

Inną opcją, jeśli jesteś bardzo poważny, jest zatrudnienie projektanta, który zrobi dla Ciebie niestandardowy projekt. Ale znalezienie renomowanego projektanta może kosztować cię sporo gotówki, więc jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce na rozpoczęcie.

Nie stresuj się zbytnio na początku – wszyscy zaczynamy od projektu, do którego później patrzymy i trochę się kulimy. Najważniejsze jest, aby zacząć od tego momentu i ewoluować. Moją kluczową wskazówką jest wybranie prostego, klasycznego i przejrzystego projektu, do którego można dodać proste logo, aby nadać mu nieco indywidualnego charakteru, a następnie kontynuować blogowanie!

Krok 5: Zacznij tworzyć przydatne treści, które służą czytelnikom

OK – miejmy nadzieję, że masz już swoją domenę, hosting, zainstalowałeś WordPress i masz zainstalowany motyw. Założyłeś bloga… ale nie jesteś blogerem, dopóki nie zaczniesz tworzyć treści na swoim blogu!

Naprawdę nie mogę ci powiedzieć, co napisać na swoim blogu w swoim pierwszym poście – ponieważ jest to coś, co będzie się bardzo różnić w zależności od blogera – ale udostępnię kilka linków poniżej, które mogą pomóc ci w uzyskaniu punktów wyjścia.

To, na co mogę Cię wskazać, to ponownie kilka pomocnych filmów od naszych przyjaciół z Bluehost.

Istnieją dwa rodzaje treści, które możesz tworzyć na swoim blogu w WordPress – „Strony” i „Posty”.

Strony

Strony to „statyczne” strony w Twoim blogu, które tak naprawdę nie zmieniają się tak bardzo, ale do których będziesz odnosić się z menu i obszarów nawigacji na swoim blogu. Na przykład moje „ O stronie są tworzone przy użyciu „strony”.

Twoja pierwsza strona powinna być prawdopodobnie stroną „About Page” – stroną zawierającą informacje o Tobie i Twoim blogu. Jest to strona, którą chcesz pokazać w swoim obszarze nawigacji / menu i sprawi, że sporo osób ją przeczyta, aby zrozumieć, o co ci chodzi jako bloger.

Posty

Posty są trochę inne i tworzysz większość swojego czasu jako bloger – to tam tworzysz swoje zwykłe posty na blogu. Po opublikowaniu posty pojawią się na pierwszej stronie Twojego bloga. Zwykle mają komentarze i datę, aby pokazać czytelnikom, kiedy została opublikowana.

Zacznijmy od utworzenia „Strony z informacjami”. To proste – w rzeczywistości, jeśli wiesz, jak używać edytora tekstu, takiego jak Word, wszystko powinno być w porządku!

Następnie nadszedł czas, aby napisać swój pierwszy post na blogu.

Po raz kolejny zawartość będzie się znacznie różnić w zależności od bloga, ale sposób umieszczenia tego posta na blogu jest stosunkowo prostym procesem, dzięki któremu w mgnieniu oka staniesz się mistrzem!

W rzeczywistości proces ten będzie bardzo podobny do tworzenia „strony” na swoim blogu.