Urządzenia wskazujące – Mysz komputerowa

Urządzenia wskazujące – Mysz komputerowa

 

Bez nich komunikacja z komputerem, byłaby wręcz niemożliwa dla zwyczajnego użytkownika. Próbowałeś sobie wyobrazić o jakie męki przyprawiałoby cię wykonywanie najprostszych czynności nie mówiąc o bardziej zaawansowanych operacjach.  Na szczęście jakaś mądra głowa wpadła na pomysł stworzenia niewielkiego narzędzia zwanego potocznie „myszką”.  Właśnie ona przyczyniła się do powstania reszty ówczesnych urządzeń wskazujących jakimi są trackballe, tablety graficzne, pióra świetlne i inne.

Mysz komputerowa, niby wszystko jasne bo przecież używasz jej zawsze gdy chcesz skorzystać z komputera. Cóż jeśli faktycznie wiesz wszytko to śmiało przewiń w dół, może zainteresuje cię zagadnienie dotyczące trackball‘a bądź jakiegoś innego urządzenia, jeśli jednak jesteś spragniony wiedzy to zapraszam do dalszej lektury.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy myszy:

  • mechaniczne („Kulkowe”)
  • optyczne

Zasada działania jak i budowa myszy mechanicznej jest bardzo prosta. Wewnątrz znajduje się gumowa kulka której obrót wprawia w ruch dwa wałeczki umieszczone w osi pionowej oraz poziomej. Na końcu każdego z nich znajdują się niewielkie kółka z wyciętymi otworami, obracając się przepuszczają i blokują one na zmianę promień światła który pada na specjalny czujnik podczerwieni. Migające światło przekształcane jest w impulsy elektryczne, które w końcu interpretowane są jako ruch myszy. Wszystko jest banalnie proste i bardzo logiczne. Oczywiście każda mysz wyposażona jest w dwa przyciski i rolkę, gdzie dawniej w miejscu rolki znajdował się trzeci przycisk. Niestety myszki mechaniczne posiadały jedną bardzo nieznośną wadę, owa gumowa kulka zbierała strasznie dużo brudu co powodowało jej blokowanie. Łatwo się domyślić czym to skutkowało.

Wady poprzedniczki wyeliminowane zostały w myszy optycznej poprzez usunięcie części mechanicznych. W ich miejscu znalazły się elementy optyczne. Zasada działania w tym wypadku jest już trochę bardziej skomplikowana. Dioda LED lub dioda lasera generuje strumień światła, podczas ruchu jest on odbijany od podłoża i skupiany za pomocą niewielkiej soczewki na matrycy CCD bądź CMOS znanej choćby z aparatów fotograficznych. Po zamianie światła na impulsy elektryczne są one przekazywane do płyty głównej gdzie interpretowane są jako ruch.

mysz_komputerowa2

O myszkach powiedziałem już chyba wszystko co trzeba, tak wiec przejdę teraz do urządzenia jakim jest mało popularny trackball. Cóż manipulator kulkowy (bo taka jest jego polska nazwa) jest bardzo nie praktyczny jeśli chodzi o użytek domowy, nie wspominam  nawet o próbie grania na tym w gry komputerowe gdyż wszelkie próby kończą się na ponownym podłączeniu swojego „gryzonia”. Po co więc w ogóle powstało to ustrojstwo skoro jest takie okropne. Otóż trackball doskonale nadaje się do zastosowań specjalistycznych takich jak: prace projektowe, sterowanie urządzeniami przemysłowymi bądź aparaturami medycznymi, gdzie wymagana jest olbrzymia precyzja. Warto wspomnieć że stosowany był również w laptopach gdzie później na jego miejsce wskoczyły gładziki.