Strona utrzymuje się przez dłuższy okres w TOP10, ale nagle spada powiedzmy o 10-20 pozycji w dół. Można to jakoś wytłumaczyć?
Taki nagły spadek pozycji jest dosyć częstą sytuacją podczas pozycjonowania strony.
Pierwszy częsty powód to znacząca zmiana w treści lub strukturze strony. Kilkudziesięciooczkowe zmiany pozycji strony znajdującej się wysoko na pozycjonowane frazy może mieć miejsce na przykład w wyniku zmiany symboli linków. Dzieje się tak często w momencie zmiany systemu CMS zasilającego serwis. Jeśli podczas takiej zmiany programista sam nie przewidzi konieczności stworzenia przekierowań starych adresów na nowe i nie zasięgnie porady specjalisty ds. pozycjonowania i optymalizacji to kilkudziesięciooczkowy spadek pozycji jest zupełnie naturalny.
Kolejnymi powodami spadku pozycji może być znacząca zmiana w treści strony, omyłkowe zablokowanie części serwisu dla robotów wyszukiwarek, pojawienie się problemu z kodowaniem (dotyczy fraz kluczowych z polskimi literami).
Druga zasadnicza grupa powodów tak dużego i nagłego spadku pozycji związana jest z techniką stosowaną podczas pozycjonowania strony. Podstawowe dwa pojęcia z którymi należy wiązać nagły spadek pozycji spowodowany przez pozycjonowanie to stosowanie systemów wymiany linków rotacyjnych przy, których możliwe są bardzo drastyczne wahania ilości linków oraz nałożenie filtra przez samą wyszukiwarkę za stosowanie nieetycznych technik pozycjonowania i działania niezgodne z wytycznymi wyszukiwarki. W tych przypadkach za nagły spadek pozycji odpowiedzialna jest osoba odpowiedzialna za pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.
Istnieje jeszcze trzecia sytuacja, w której może mieć miejsce opisany w pytani spadek pozycji. Może to mieć miejsce w przypadku nowych stron. Każda nowo powstała strona dostaje na krótki okres swego rodzaju kupon promocyjny od wyszukiwarki, który polega na sztucznym podwyższeniu pozycji nowej strony w celu umożliwienia jej łatwiejszego zaprezentowania się internautom. Po tym krótkim, początkowym okresie podwyższonych pozycji następuje znaczący spadek do poziomu naturalnego wynikającego z ilości linków przychodzących do strony oraz jej treści i struktury.