Jak usunąć filtr nałożony na stronę przez Google?
Filtr jest to kara nakładana przez wyszukiwarkę na stronę, która nagminnie narusza wytyczne wyszukiwarki. Najczęstszą przyczyną zafiltrowania strony są:
nienaturalnie duży, gwałtowny przyrost ilości linków prowadzących do strony pozycjonowanej,
pozyskiwanie linków do strony z tylko jednym anchorem (linkowanie zawsze przez jedną frazę kluczową) co też jest nienaturalne.
Niezależnie od przyczyny nałożenia filtru na stronę jego usunięcie wygląda zawsze tak samo.
Pierwszym najpowszechniej stosowanym sposobem jest przekierowanie adresu strony z domeny objętej filtrem na inną domenę (niekoniecznie nową). Zasadniczo nie jest to więc usunięcie filtra z domeny, a przeniesienie strony na domenę niezafiltrowaną. Często można jednak spotkać się z sytuacją kiedy przekierowanie nie wchodzi w grę. Dotyczy to np. stron firmowych, dla których zmiana domeny wiązała by się z dużą stratą wizerunkową i kosztami z tym związanymi.
W takiej sytuacji skuteczne usunięcie filtra wymaga podjęcia innych kroków i uzbrojenia się w cierpliwość. Usunięcie filtra z domeny trwa z reguły nie więcej niż pół roku.
Kolejne kroki:
- Usunięcie wszystkich domniemanych przyczyn nałożenia filtru na stronę (przede wszystkim zaprzestanie korzystania z systemów wymiany linków i usunięcie linków zdobytych w sposób „masowy”).
- Rozpoczęcie stopniowego pozyskiwania pojedynczych linków z serwisów tematycznych, działających na starych domenach i o dużym wskaźniku trustRank.
- Zgłoszenie prośby o ponowne rozpatrzenie witryny przez wyszukiwarkę.
Przy poprawnym wykonaniu tych pozornie prostych kroków oczekiwanie na usunięcie filtra wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.