Jak zainstalować Linuksa?
Procedury instalacji Linuksa można znaleźć wszędzie, począwszy od bardzo dobrej literatury, oficjalnych witryn poszczególnych dystrybucji, a skończywszy na poradach Internautów na ich stronach internetowych, w portalach czy vortalach. Jednakże można zasugerować przyszłym użytkownikom ogólne kwestie dotyczące instalacji.
Od czego możnaby zacząć? Chociażby od tego, że w przypadku Linuksa istnieje wiele rodzajów dystrybucji, a prawie w każdej instalacja przebiega inaczej. Jednocześnie nie ma sensu faworyzować konkretnej dystrybucji. Każda z dystrybucji posiada inny instalator – program kierujący użytkownika przez cała instalację – ale wszystkie mają wspólną cechę – dają możliwość przemyślanej instalacji.
Większość dystrybucji można zainstalować z wielu źródeł: poprzez Internet, z sieci lokalnej, z dysku twardego lub innych napędów. Jednakże najczęściej podstawową instalację realizuje się bezpośrednio z płyty CD lub DVD, o ile istnieje taka możliwość w komputerze. Zwykle wystarczy ustawić w BIOS odpowiednią kolejność startowania systemu – z napędu CD.
Jaka kolejność?
Każda dystrybucja posiada swój indywidualny instalator czyli oprogramowanie wspomagające instalację systemu, który w lepszy lub gorszy sposób prowadzi osobę instalującą tak, aby nie zabłądziła. Mimo wszystko, podczas instalowania dystrybucji Linux, warto skupić się na podstawowych założeniach tak, aby system był odpowiednio zaprojektowany, jego budowa umożliwiała poźniejsze skuteczne jego zabezpieczenie, a jednocześnie spełniał potrzeby użytkownika.
- Rozpocznij od obsługi mobilnej wersji dowolnej dystrybucji Linuksa, jeżeli Twoje doświadczenie z Linuksem jest bardzo małe. Na rynku można znaleźć kilkanaście ciekawych propozycji. Wypróbuj jedną z nich, a przekonasz się, że Linux to nic strasznego.
- Poczytaj w książkach, w Internecie o danej dystrybucji, zanim rozpoczniesz pierwszą instalację. Poszczególne dystrybucje różnią się nie tylko filozofią działania, ale także procedurami instalowania.
- Zawsze instaluj Linuksa na oddzielnym dysku twardym. Nigdy nie instaluj dystrybucji Linuksa na dysku, który zawiera inny system oraz/lub ważne dla Ciebie dane. Tylko i wyłącznie doświadczeni użytkownicy oraz administratorzy są w stanie bezpiecznie zainstalować kilka systemów na jednym dysku, ale mimo tego jest to nie najlepsze rozwiązanie.
- Podziel dysk twardy na kilka partycji, w tym /swap. Dzięki temu system będzie przygotowany dla jego zabezpieczenia, jak i łatwiejszy w tworzeniu kopii bezpieczeństwa, a także w odtwarzaniu danych w przypadku uszkodzenia fizycznego dysku twardego.
- Stwórz zwykłego użytkownika, aby bezpiecznie użytkować system.
- Ustal i zapisz hasła dla administratora (root) oraz użytkownika. Jednakże niech hasła nie będą za proste do rozszyfrowania. Stosuj co najmniej kilkanaście znaków w kombinacjach naprzemiennych: litery, cyfry i znaki, np. m0jL1nuk5_izth3b#5t.
- Stwórz dyskietkę ratunkową zanim system nieoczekiwanie przestanie dobrze funkcjonować. Awarie oprogramowania Linuksa zdarzają się niezwykle rzadko, za to problemy z dyskami twardymi to prawie codzienność.
- Wyłącz niepotrzebne usługi sieciowe, a najlepiej wszystkie, zanim nie nauczysz się ich bezpiecznie konfigurować. Dzięki temu zmniejszysz możliwość ataku z zewnątrz. Zainstalowanie Linuksa to dopiero początek drogi Open Source ?
- Nie zmieniaj bezwiednie ustawień, a zanim coś zrobisz, to poczytaj o tym w podręczniku użytkownika, w książkach czy w Internecie. Pamiętaj także jakie zmiany zostały poczynione, aby móc łatwiej przywrócić ostatnią dobrą konfigurację.