Witam Cię w dziale SYSTEMY KOMPUTEROWE poruszymy w nim kilka ciekawych informacji.
System operacyjny niewątpliwie bardzo powiązany jest z architekturą komputera. Po uruchomieniu komputera SO wykonuję pierwszy etap – inicjalizację. Następnie generowane jest tzw. przerwanie (od oprogramowania). Każde przerwanie ma swój system obsługi, (najróżniejsze zdarzenia mogą generować przerwania, poprzez wysłanie stosownej informacji do procesora.)
Z tymi przerwaniami to chodzi tak inaczej mówiąc o to,że procesor po otrzymaniu sygnału o nadejściu przerwania, wstrzymuję wykonywanie aktualnie wykonywanego zadania, przechodzi do procedury obsługi przerwania, i po zakończeniu wraca do przerwanego zadania.
Są takie dwa mechanizmy obsługi przerwania. Uwaga: chodzi mi tutaj o metodę przekazania informacji gdzie znajduje się procedura obsługi przerwania. Pierwszą z nich jest ogólne lub szczegółowe wywołanie opisu przerwania a drugim jest wektor przerwań, jednakże liczba przerwań musi być znana (wynika to z pewnych ograniczeń).
Mam nadzieję że nie zagmatwałem zbytnio:). Jeśli tak to proszę przeczytaj jeszcze raz.:).
A skąd wiadomo gdzie znajduje się przerwane zadanie? Otóż informacja zapisana jest np. na stosie systemowym, Tutaj warto wspomnieć jeszcze o maskowaniu przerwań – jest to po prostu ukrywanie innych przerwań i wykonywanie w danej chwili tylko jednego.
System operacyjny współcześnie sterowany jest przerwaniami, po wykryciu przerwania, sprzęt przekazuję sterowanie do systemu operacyjnego. – (uwaga: Zobacz i zwróć uwagę tutaj koniecznie na powiązanie między architekturą komputera a systemem operacyjnym).
Następnie SO próbuję ustalić co to było za przerwanie. – W S0 są oddzielne fragmenty kodu odpowiedzialne za każdy powstały rodzaj przerwania.