Przywracanie Systemu
Zanim zamkniemy ten temat, pozwól mi wspomnieć o programie Przywracanie systemu i wyjaśnić dlaczego nie należy brać go pod uwagę przy tworzeniu kopii zapasowych oraz obrazów napędów.
Jeśli nie wiesz o czym mówię, już wyjaśniam: Przywracanie systemu (patrz rysunek) jest opcją udostępnioną w najnowszych wersjach Windows (Millenium i XP), która umożliwia ci tworzenie obrazów systemu, zwanych punktami odtwarzania (z ang. restore points). Punkty te służą do oznaczania ustawień twojego systemu w momencie ich zapisywania. Teoretycznie pozwala to na odtworzenie poszczególnych punktów w chwili napotkania problemu mieszającego w konfiguracji Windows. Przypomina to cofnięcie twojego komputera do momentu sprzed wystąpienia problemu.
Za pomocą Przywracania systemu możesz zapisywać punkty odtwarzania.
Nie jest to żadna nowatorska technologia: istnieje kilka komercyjnych narzędzi, które pozwalają ci robić to samo i to już od dłuższego czasu. Przywracanie systemu jest po prostu okrojoną wersją takiego narzędzia.
Chociaż umieszczenie tej opcji w systemach Windows Me i XP było dla mnie miłym zaskoczeniem, to jednak nie wydaje mi się, aby miała ona jakieś szersze zastosowanie praktyczne. Przede wszystkim, Przywracanie systemu zapisuje swoje punkty odtwarzania na tym samym, podstawowym dysku twardym. Wyjaśniałam już przyczyny, dla których przechowywanie kopii danych w tym samym miejscu, w którym znajdują się dane oryginalne jest bardzo ryzykownym sposobem ochrony.
Po drugie, wielu użytkowników, po napotkaniu najmniejszego problemu, wpada w panikę i natychmiast reinstaluje system; zwykle nie próbują nawet skorzystać z punktów odtwarzania. Natomiast sam proces reinstalacji systemu może spowodować uszkodzenie istniejących punktów i uniemożliwić ich późniejsze wykorzystanie.
Ponadto, Przywracanie systemu nie oferuje zbyt wielu możliwości. Jeśli zmienisz ustawienia lub zainstalujesz coś, co będzie kolidowało z systemem, przywrócenie jednego z punktów może rzeczywiście pomoc. Ale na pewno nic nie da w przypadku poważnego uszkodzenia sprzętu lub osiągnięcia przez system stanu, który nie pozwala na prawidłowe załadowanie Windows.
I ostatnia sprawa – punkty odtwarzania wydają się być szczególnie narażone na zakłócenia. Nie zawsze jest to wina projektantów, ponieważ sami użytkownicy często robią rzeczy, które przyczyniają się do powstawania problemów, na przykład próbują kasować informacje zawarte w punktach odtwarzania, aby odzyskać wolną przestrzeń dyskową (im więcej punktów założysz, tym więcej przestrzeni dyskowej będą zajmowały).
Jeśli korzystałeś już z usług Przywracania systemu i jesteś zadowolony z efektów, nie rezygnuj z niego. Ale równolegle stosuj również inne metody przechowywania danych – poza partycjami głównego dysku twardego (np. kopie zapasowe lub obrazy napędów) – zapewnisz w ten sposób bezpieczeństwo swoim danym.
Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale czytając o podstawowych komponentach swojego komputera i dowiadując się, w jaki sposób komputer i system obsługują twój sprzęt, automatycznie podniosłeś swoje analityczne umiejętności. Nadszedł czas, abyś połączył wszystkie zdobyte dotychczas wiadomości i zaczął odkrywać (lub udoskonalać) swoje zdolności w zakresie efektywnego rozwiązywania pojawiających się problemów.