Światłowód – czym jest i do czego służy ?
Ostatnimi czasy światłowód stał się bardzo popularnym rodzajem okablowania, ponieważ oferuje przesył danych z bardzo dużą przepustowością, jest odporny na zakłócenia oraz umożliwia transmisje na duże odległości – mniej więcej dla standardu 100 – BaseFX aż do 2000 metrów.
Każdy światłowód zbudowany jest z tak zwanego płaszcza zewnętrznego (ochronnego), zbioru włókien i każde włókno jest zbiorem trzech elementów.
- Bufora
- Płaszcza
- Rdzenia
Światło które jest przenoszone przez włókna przewodu światłowodowego jest transmitowane z bardzo dużą szybkością. Wszystko jest realizowane przy pomocy „sygnału świetlnego” jaki pr5opagowany jest we włóknach światłowodu. Sygnał jaki jest transmitowany pomiędzy urządzeniami sieciowymi, zmienia się na impuls świetlny przez nadajnik, potem zamienia się na impuls elektryczny.
Rozchodzenie się (propagacja) sygnału świetlnego, oparte jest na załamaniu (odbiciu). Wszystko zaczyna się od wprowadzenia pod prawidłowym kątem impulsu świetlnego. Dalej cały promień rozchodzi się aż spotka na swym torze punkt odbicia. Następnie odbija się od niego i podąża torem wewnątrz płaszcza, aż spotka następny punkt odbicia. Cały ten proces transmisyjny polega na nieustannym odbijaniu się impulsów świetlnych, aż zostanie osiągnięty cel.
Jakie wyróżniamy światłowody?
Jednomodowe światłowody – przewód który transmituje jeden promień światła. Ma średnicę, która zawiera się w bardzo wąskim przedziale 8-9 um, a sam przewód na średnice standardową czyli 125 um.
Wielomodowe światłowody – przewody które potrafią transmitować wiele promieni (modów) pod różnorodnymi kątami i dlatego rdzeń całego włókna jest nieco większa niż u poprzednika bo stanowi 50 – 62,5 um.
Jakie są plusy światłowodu jednomodowego?
- Ograniczaja zjawisko desperacji przy pomocy jednego promienia.
- Umożliwiają przesyłanie sygnału na bardzo długich dystansach (aż do 150 kilometrów)
- Mają szerokie pasmo przenoszenia oraz niskie tłumienie
Jakie są plusy światłowodu wielomodowego?
- Umożliwiają przesyłanie wielu promieni
- Mają większą przepustowość na małych odległościach (do około 2 kilometrów)
Jakie są sposoby łączenia włókien światłowodowych?
Można łączyć je na trzy sposoby takie jak:
- Spawanie (metoda która stanowi najwyższej klasy połączenie)
- Klejenie
- Stosowanie złączek
Przykładowe standardy sieci Ethernet, które wykorzystują łącza światłowodowe:
- 100BaseFX – to wielodomowy światłowód. Jego maksymalna prędkość to 100 Mb/s, a maksymalna dł. Segmentu wynosi 2000 metrów.
- 1000Base-LX – to jednomodowy światłowód. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 1000 Mb/s, natomiast max długość segmentu to 10 kilometrów.
- 1000Base-SX – to wielodomowy światłowód, którego max prędkość wynosi 1000 Mb/s, a max segmentu to 550 metrów.
- 10GBase-LR – to jednomodowy światłowód, jego maksymalna prędkość transmisji wynosi aż 10 Gb/s, a maksymalna dł segmentu to 10 kilometrów.